Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo

JEST ZGROMADZENIE SIÓSTR MIŁOSIERDZIA ŚW. WINCENTEGO A PAULO
PROWINCJA WARSZAWSKA z siedzibą w Warszawie, ul. Tamka 35

zgromadzenie-1

"Zgromadzenie jest dziełem Boga i On sam myślał o jego założeniu”
Św. Wincenty a Paulo

zgromadzenie-2

„Korzystać z każdej sposobności, by zrobić coś dobrego dla bliźniego”

Św.  Ludwika de Marillac

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo zostało założone w Paryżu w XVII w (1633 r.) przez  księdza  św. Wincentego a Paulo (1581-1660) i św. Ludwikę de Marillac (1591-1660) panią zaangażowaną w pracę na rzecz ubogich.

W 1625 św. Wincenty założył również  Zgromadzenie Księży Misjonarzy.
Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo popularnie zwane są Szarytkami ponieważ w języku francuskim „charite” (czyt. szarite) oznacza miłosierdzie.

Hasłem naszego Zgromadzenia jest: "Miłość Chrystusa Ukrzyżowanego przynagla nas".

Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia znajduje się w Paryżu, przy ul. du Bac. Kaplicę tego domu wybrała Najświętsza Maryja Panna na miejsce  objawienia Cudownego Medalika siostrze Katarzynie Labouré , wówczas jeszcze siostrze nowicjuszce.

W 1652 r. ks. Wincenty , na prośbę królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi żony Jana Kazimierza, wyprawił Siostry Miłosierdzia do Polski. Początkowo zamieszkały w Łowiczu, później zaś w Warszawie na terenie Parafii św. Krzyża  Księży Misjonarzy. Siostry opiekowały się chorymi, ubogimi,  zajmowały się wychowywaniem dzieci i sierot. W 1659 r. założono pierwszy Dom Sióstr w Warszawie przy ulicy Tamka 35.

Obecnie, w odpowiedzi na współczesne  potrzeby Siostry podejmują  posługę: w  szpitalach, odwiedzając  i pomagając  chorym i ubogim w ich domach, w Domach Pomocy Społecznej dla dorosłych i dzieci niepełnosprawnych, w  Ośrodkach Wychowawczych  dla dzieci specjalnej troski, w Świetlicach środowiskowych i Ogniskach wychowawczych, w szkołach jako katechetki, w przedszkolach, w Domach Dziecka, w hospicjach, w duszpasterstwie więziennym, w krajach misyjnych oraz  innych dziełach – dających  priorytet Ubogim.

Aktualnie istnieją w Polsce trzy prowincje Sióstr Miłosierdzia: Poznańsko-chełmińska, Krakowska , Warszawska. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia jest jednym z najliczniejszych zgromadzeń katolickich w Polsce i na świecie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.szarytki.waw.pl

• Zebranie organizacyjne +

30 sierpnia serdecznie zapraszamy Rodziców na zebranie organizacyjne przedszkola oraz spotkanie "Zrozumieć przedszkolaka".

Twoje IP:3.81.73.233